Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  2051 görüntülenme
  (8.9.2008)
  Lojistik hizmetlerde farklılık yaratmak gerekiyor
  Küresel bir rekabet ortamından söz ediyoruz. Firmaları küresel rekabete götüren şey yerel rekabette zorlanmalarıdır. Yerel üretim yapan veya yerel hizmet veren şirketler hem kendi bölgelerindeki rakiplerin baskısı altında kalmakta, hemde yavaş yavaş
  Lojistik hizmetlerde farklılık yaratmak gerekiyor

  Küresel bir rekabet ortamından söz ediyoruz. Firmaları küresel rekabete götüren şey yerel rekabette zorlanmalarıdır. Yerel üretim yapan veya yerel hizmet veren şirketler hem kendi bölgelerindeki rakiplerin baskısı altında kalmakta, hemde yavaş yavaş bölgelerine girmekte olan küresel rakiplerinin ezici etkisi ile zorlanmaktadırlar.

  Lojistik bir taşıma ve depolama operasyonudur. Bu operasyonu uygun araç parkı, uygun depolama hacmı, uygun yazılım ve uygun insan kaynağı ile birleştirebilen şirketler lojistik sektöründe yerel rekabette öne çıkmaktadırlar. Bu öne çıkış hamlesi, müşterilere bir artı olarak yansımakta ve bu farklılığı ilk yaratan projeyi almaktadır. Herşeyin kopyalandığı gibi, rakipler kısa bir süre içinde filolarını geliştirebilmekte, yeni depolar inşa ettirmekte veya kiralamakta, benzer yazılımı satın almakta ve insan güçleri transfer olmaktadır. Artık rakiler de aynı hizmeti, aynı koşullarda verebilir hale gelmiştir. Farklılık seçici unsur olmaktan çıkmış ve zorunlu bir unsur olmuştur.

  Müşterinin beklentisi içinde olmayan farklı hizmet, artık müşteri yönünde bir istek, hatta beklenti haline gelmiştir. Yeni rekabet müşterinin bu beklentisini karşılamak üzerine kurulacaktır. Yapılacak tek şey farklılık yaratamıyorsak fiyatı geri çekmektir. En kolay ancak en hatalı adımdır bu. Pazarlık artık fiyatın geri çekilmesine bağlanmış ve kar dediğimiz şirketlerin yaşama gücü ortadan kalkmaktadır. Azalan kar yöneticileri maliyetleri azaltmaya götürür. Maliyeti azaltmanın da yolu küçülmek ve hizmet kalitesini düşürmek demektir. Bir noktaya kadar bunu başarmak mümkün, ancak bundan ötesine çekilen pazarlıklar hizmette aksamaya ve müşterinin aldığı hizmetten memnun olmamasına yol açmaktadır. Artık lojistiğin tanımında olan "Müşteri ihtiyaçlarının karşılanması" amacından uzaklaşılmış ve facit daire içine girilmiştir.

  Yerel rakiplerimizle bu oyunlar oynanırken yabancı yapılar, küresel lojistik şirketleri de bu rekabet kazanına ellerini sokmakta ve kendilerine pay aramaktadır. Yapabilecekleri ilk şey fiyatı kırıp iş almak olmamaktadır. Verecekleri hizmetin rekabet yüzünden birbirini ezen, kaliteyi ayaklar altına alan şirkelerden farklı olduğunu anlatarak devreye girmektedirler. Tecrübelerini, uyguladıkları projeleri birer başarı öyküsü halinde sunmaktadırlar. Özellikle küresel üreticilere hizmet veren küresel lojiitk şirketleri daha kolay bir şekilde üst yönetimlere ulaşabilmekte ve projelere dahil olabilmektedirler.

  Fiyatın pahalı olacağını kabul eden müşteri ödeyeceği fazlalığa karşılık elde edeceği avantajın hesabını yapmaktadır artık. Pazarlık bir fiyat pazarlığı dışına çekilmiş ve farklılıklarınn yaratacağı avantajların, maliyetlerinin karşılaştırmasına dönmüştür. Pazarlık neyi farklı yaparak hangi avantajı yaratabilirizin fayda-maliyet analizine bağlanmıştır.

  Rekabette doğru olan budur. Lojistik hizmet üretenler aynı hizmeti vererek fiyatlarını geriye çekmek yerine, farklı hizmetleri vererek müşteriye bir dğer yaratmak ve bu değerin içinden paylarını almak konumundadırlar. Lojistik teklif, lojistik proje dediğimiz şey budur. Müşterinin teknik şartnamesine cevap vererek teklifin sonuna istediğiniz hizmetleri şu fiyata + KDV ile sağlarız demekten çıkmıştır. Gerçek anlamda lojistik teklif müşterinin sürecini öğrenerek, beklentilerinii sorarak, sonuca odaklanarak müşeriye hız, kayıt doğruluğu, teslim garantisi, hasarsızlık, şeffalık, takip edilebilirlik hatta çevre koruma kavramları altında istediğinden farklı, beklediğinin ötesinde hizmet planlayabilmeye ve bunu yapabilecek alt yapıyı kurmaya kalmıştır. Rekabet fiyatta değil bilgide, teknolojide, kalitede yürütülmektedir. Bunların hepsi de maliyettir. Maliyet ilk defa farklılık yaratmakta ve müşteri beklentisini arttırmakta, kalite yaratmakta ve projeyi alabilmemize yol açmaktadır.

  Ülkemizde küresel şirketlerle başlayan bu akıma tüm yerli lojistik şirketlerimizin de ayak uydurması gerekmektedir. Rekabet artık bilgidedir. Bilgiyi şirketin bir aseti haline getirebilen yapılar yaşayabilmekte diğerleri başka bilgili şirketler tarafından yönetilen "Taşeronlar" haline gelmektedir.

  Büyük veya küçük olmak faktör değil . Artık önemli olan bilgiye sahip olmanız, bilgiye ulaşabilmeniz, hatta bilgiyi yaratabilmeniz rekabet unsuru olmuştur. Bundan eksik kalmayınız. Araştırınız. Bulunuz. Sahip olunuz ve kullanınız.

  Atilla YILDIZTEKİN  Kaynak: DÜNYA GAZETESI

   


  Eğitim Duyuruları

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Satınalma Yönetimi ve Teknikleri
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Dış Ticaret ve Operasyon Uzmanlığı Sert. Prg
 • Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
 • Ba-Works
 • Eğitim Duyuruları
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • İstanbul Kurumsal Gelişim
 • UXservices

 •    Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı