Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  2870 görüntülenme
  (21.9.2008)
  Çalışan emeklilerin maaşlarında kesinti
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, emekli olarak çalışanların emekli maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacağını, bu konuda tedirginliği gerektirecek bir durum bulunmadığını belirtti. SGK Başkanlığı`nda, Sosyal Sigortalar ve G
  Acar: "Çalışan emeklilerin maaşlarında kesinti olmayacak"

  Ankara - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, emekli olarak çalışanların emekli maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacağını, bu konuda tedirginliği gerektirecek bir durum bulunmadığını belirtti.
  SGK Başkanlığı`nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası`na ilişkin hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi.

  Acar, toplantıda yaptığı konuşmada, son 30-40 yılın en önemli reformlarından birinin, sosyal güvenlik alanında 1 Ekimde tam anlamıyla yürürlüğe gireceğini söyledi.

  Konuyla ilgili olarak kamuoyunun yeterince bilgilendirilmesinin önemine işaret eden Acar, bu amaçla 15 günlük süreçte ayrıntılı bilgilendirme çalışmaları yapılacağını dile getirdi.

  Acar, önümüzdeki hafta en çok sorulan 100 sorunun yanıtlandığı, "100 soru-100 cevap" isimli çalışmayı kurumun internet sitesinde yayımlayacaklarını, yine internet sayfasında bir bilgi işlem hattı aracılığıyla yaşanan sıkıntılara bire bir çözüm bulunacağını kaydetti.

  Acar, 1 Ekim`in kendileri acısından son derece önemli bir tarih olduğuna işaret ederek, vatandaşlar açısından da bir çok önemli düzenlemenin bu tarihte hayata geçeceğini söyledi.

  Fatih Acar, 2008-2009 yılının kayıt dışıyla mücadele yılı ilan edildiğini anımsatarak, ücretlerin bankalardan yatırılmasıyla ilgili yönetmelik çalışmasının tamamlandığını bildirdi. Yönetmelikte, 50 ve daha fazla işçi çalıştırılan iş yerlerinde ücretlerin bankalar aracılığıyla ödenmesinin öngörüldüğünü anlatan Acar, uygulamanın kademeli olarak tüm çalışanları kapsayacağını ifade etti. Acar, bu şekilde kayıt dışıyla mücadelede de somut adımlar atılmaya başlanacağını belirtti.

  Sağlık hizmetlerinde 1 Ekimden sonra önemli açılımlar getireceklerine dikkati çeken Acar, suiistimaller konusunda son derece hassas olacaklarını ve böyle bir durumda yaptırım neyse bunu kararlılıkla uygulayacaklarını vurguladı.


  "Faturaları kontrol edin"


  Acar, bir basın mensubunun, "emeklilerin 1 Ekimden sonrasına ilişkin aylıklarının kesileceği tedirginliği yaşadıklarını" söylemesi üzerine, şunları kaydetti:

  "Emekliler konusunda gerçekten tedirginlik var. Tedirgin olunmasını gerektiren herhangi bir şey söz konusu değil. Şu anda emekli olarak çalışanların emekli maaşlarında herhangi bir kesilme söz konusu değil.

  Emekli olup SSK kapsamında çalışanlar için yüzde 30`luk kesinti zaten vardı. Şimdi yüzde 31-yüzde 36,5 arasında bir Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilecek. Emekli maaşının kesilmesi diye bir şey söz konusu değil. Sosyal Güvenlik Destek Primi, Bağ-Kur kapsamındaki bir vatandaşımız için yüzde 10`du, yüzde 12 kesilecek. Kademeli olarak da yüzde 15`e çıkarılacak. Sadece devlet memuru emekli olup tekrar devlet memuru olarak çalışacaksa bunun maaşı kesiliyor. Devlet memurları açısından böyle bir düzenleme var. Bunun dışındakiler açısından maaşın kesilmesi söz konusu değil.

  Bu yasanın kabulünden sonra sisteme yeni girecekler bakımından, bu da 30 sene sonraki bir iştir, emekli maaşlarının kesilmesi düzenlemesini getirdik. Ama şu an böyle bir şey söz konusu değil. Yani 1 Ekimden sonra yeni sigortalı olan bir kişi emekli olduktan sonra emekli maaşı kesilecek. Bunu insanların sistem içerisinde daha uzun süre kalabilmelerini temin etmek, bir taraftan da gençlerin istihdam imkanı bulması için getirdik."

  Kaynak : Anadolu Ajansı
   


  Eğitim Duyuruları

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Satınalma Yönetimi ve Teknikleri
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Dış Ticaret ve Operasyon Uzmanlığı Sert. Prg
 • Ba-Works
 • İstanbul Kurumsal Gelişim
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
 • UXservices

 •    Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı