Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER
  Toplam Eğitim    1694
  Takvimdeki Eğitim    0
  Eğitim talebi    0
  Aktif firma    580
  Aktif üye    4717


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  4085 görüntülenme
  (02.09.2010)
  FSSC 22000
  YENİ BİR GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM STANDARDI: FSSC 22000”

  Hüray Zor Arabacı, Gıda Müh.,
  ISACert Belgelendirme Türkiye Operasyon Müdürü
  huray.arabaci@isaturkey.com


  Gıda güvenliği konusu gıda ticareti içerisinde tarladan çatala konuyla ilgili taraflar arasında önemi gittikçe artan küresel bir konu haline gelmiştir. Tarlada başlayan ve zirai üretim, proses, ambalaj, lojistik gibi çeşitli alanlarla yakından ilgili olan gıda güvenliği konularında hem taraflar arasındaki, hem de ülkeler arasındaki gıda güvenliği bazlı ilişkilerin düzenlenmesinde ise bir ortak lisana olan ihtiyaç net ve aşikardır. FSSC 22000 standardı (Food Safety System Certification 22000-Gıda Güvenliği Sistem Sertifikasyonu 22000) bu ihtiyaca yönelik olarak geliştirilmiş ve HACCP prensiplerini baz alan bir standarttır.
  Özellikle “gıda üreticilerini” hedefleyen FSSC 22000, var olan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve PAS 220- Ön Gereksinim Programları standartlarının uygulanması üzerine kurgulanmıştır. FSSC 22000 belgelendirmesi ülkemizde son zamanlarda ulusal ve uluslararası gıda üreticilerinin ve perakendecilerin talepleri doğrultusunda gündeme gelmektedir.

  FSSC 22000 nasıl ortaya çıkmıştır?

  Uluslararası gıda ticaretinde sektörel bütünlüğü sağlayan en önemli kuruluşlardan biri olan ve birçok büyük perakende, üretim, belgelendirme kuruluşlarının iştirakiyle oluşmuş GFSI (Global Food Safety Initiave-Küresel Gıda Güvenliği Hareketi) gıda güvenliği uygulamaları ve standartlarının tek bir çatı altında kabul edilebilirliğini sağlamak ve ortak bir dil oluşturmak amacıyla çalışmalar yürüten önemli bir organizasyondur. Şu ana kadar kabul ettiği standartlar arasında IFS Gıda, BRC Gıda, Global GAP, SQF, vb bulunmaktaydı. Ancak bir ISO standardı olan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim sistemleri standardı diğer özel standartlarla karşılaştırıldığında ön gereksinim programları hakkında diğerleri kadar detaylı gereklilikler içermediği görülmekteydi. Bu standardın diğer özel standartlara yaklaşması ve kabul edilebilirliği için ise ön gereksinimlerin detaylandırıldığı ek bir kılavuzla beraber denetlenmesi ihtiyacını ortaya koymuştur. Hazırlanması önceden planlanan bu kılavuz CIAA ve Avrupa’daki büyük gıda üreticilerinin bir ara gelmesiyle oluşturulmuştur.

  Avrupa Gıda ve İçecek Endüstrisi Konfederasyonu (Confederation of the Food and Drink Industry of the EU-CIAA) müşteri gerekliliklerini sağlayan ve özellikle gıda üretimindeki ön gereksinim programlarını belirleyen teknik bir spesifikasyon geliştirilmesinde çalışmalar yürütmüştür. Bu uygulamalar gıda güvenliği sisteminde önemli bir rol almakta ve gıda ticaretinde bir güven yaratmaktadır. İngiliz Standart Enstitüsü (The British Standard Institution-BSI) bu gereklilikleri Kamuya Açık Spesifikasyon (Publicly Available Spesification-PAS) 220 olarak 25 Ekim 2008 tarihinde yayınlamıştır.

  Bu spesifikasyonun yayınlanmasıyla beraber, ISO 17021 akreditasyonu altında, belgelendirme sürecinin oluşturma çalışmaları tekrar CIAA’nın önderliğinde oluşturulan Gıda Güvenliği Belgelendirme Kurumu (Foundation for Food Safety Certification) tarafından başlatılmıştır. FSSC 22000 içeriği ve kuralları Mayıs 2009 tamamlanmış ve 23 Şubat 2010 tarihi itibariyle de GFSI tarafından tam tanınırlığı açıklanmıştır.

  FSSC 22000’in en önemli özeliklerinden biri de oluşturulma amacının yalnızca gıda üreticileri tarafından uygulanabilir olmasıdır. Kapsama girebilecek ürünler arasında hayvansal ürünler (kesim ve kesim öncesi uygulamalar hariç), bitkisel ürünler, uzun raf ömürlü ve ortam sıcaklığında muhafaza edilebilen gıdalar, gıda üretimi için kullanılan (biyo) kimyasal ürünler (örn: vitamin katkıları, biyokültürler) yer almaktadır.

  Ayrıca bu süreç içerisinde PAS 220 spesifikasyonunu baz alan ISO 22002-1 Gıda Üreticileri için Ön Gereksinim Programları kılavuzu da yayınlanmış, FSSC 22000 belgelendirme sürecinde PAS 220 ile eşit uygulanabilirliği açıklanmıştır.

  FSSC 22000 Özellikleri ve İçeriği

  FSSC 22000 gereklilikleri aşağıdaki ana başlıkları içermektedir:
  -Gıda üreticilerinin gıda güvenliği sistemleri gereklilikleri,
  -Belgelendirme firmaları hakkında gereklilikler,
  -FSSC 22000 akreditasyon kuralları
  -Paydaşlar için kurallar

  Gıda üreticilerinin temelde tüm ISO 22000 ve PAS 220 standart gerekliliklerinin uygulanması amaçlanmış ve bunlara ilave olarak bazı konu başlıklarına ayrıca vurgulama yapılmıştır:
  - Yasal Düzenlemelere uyum ve takibi,
  - Müşteri gerekliliklerinin yerine getirilmesi
  - Verimli bir personel yönetimi sağlaması.

  PAS 220(ISO 22002-1) içeriği ve konu başlıkları:

  Bu kılavuz ISO 22000 Gıda Güvenliği standardında geçen 7.2.3 maddesinin 10 alt başlığını detaylandırmakla beraber bunlara ilave olarak son beş maddeyi içermektedir:

  Binaların yapısı ve yerleşimi
  Çalışma alanı, bina ve eklentilerinin yerleşimi
  Yardımcı tesisler -hava, su, enerji
  Atık ve kanalizasyon gibi destek hizmetleri
  Ekipman uygunluğu, temizlik, önleyici bakım
  Satın alınan malzemelerin yönetimi,
  Çapraz bulaşmayı engellemek için önlemler
  Temizlik ve sanitasyon
  Haşere kontrolü
  Personel hijyeni ve çalışan tesisleri
  Yeniden işleme (rework)
  Ürün geri çağırma (recall) prosedürleri
  Depolama
  Ürün – tüketici bilgilendirilmesi
  Gıda savunma, biyosavunma ve biyoterörizm  FSSC 22000 Belgelendirme Süreci:

  FSSC 22000 belgelendirme sürecinden geçmeyi planlayan işletmelerin izleyeceği yol aşağıdaki gibi sıralandırılabilir.

  • ISO 22000 & PAS 220(ISO22002-1) uygulanması
  • FSSC 22000 gıda güvenliği yönetim sisteminin anlaşılması ve uygulanması
  • İç denetim yapılması ve uygunsuzlukların kapatılması
  • Kurul tarafından onaylı belgelendirme kuruluşu seçimi ve doğru kapsamda denetlenme (imzalı sözleşme)
  • Minor ve Major uygunsuzluklar ve düzeltici faaliyetleri
  • Rapor ve Belgenin onayı (FSSC logolu)

  FSSC 22000 belgesinin geçerliliği ISO çıkışlı diğer kalite yönetim sistemlerinde olduğu gibi 3 yıldır. Ayrıca yıllık takip denetimleri planlanmakta ve 3 yılda bir belge yenilemesi yapılmaktadır.

  FSSC 22000 belgelendirme hizmeti, halen akredite olmayan bir şekilde, onaylanmış belgelendirme firmaları tarafından verilmektedir. Belgelendirme kuruluşlarının akreditasyon süreci 2010 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. ISO 22000 belgesine sahip işletmeler, ilave olarak PAS 220’ye göre değerlendirilip (işletme büyüklüğüne göre yarım ya da bir gün) FSSC 22000 belgesi alabileceklerdir.
  FSSC 22000 belgelendirme sürecinden başarıyla geçen üreticiler ayrıca FSSC 22000 web sayfasında yayınlanmaktadır.


  İlgili linkler: www.fssc22000.com
  www.mygfsi.com
  www.iso.org
   
  Kalite Sistem Akademi

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Satınalma Yönetimi ve Teknikleri
 • Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Dış Ticaret ve Operasyon Uzmanlığı Sert. Prg
 • UXservices
 • Ba-Works
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
 • Eğitim Duyuruları

 • İstanbul Kurumsal Gelişim

     Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı