Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  3060 görüntülenme
  (4.3.2011)
  GENÇ VE MESLEK SEÇİMİ
  İnsanlar hayatının ilk 15–20 yılında çocukluk ve gençlik dönemini yaşarlar. Bu dönemin son 3 – 5 yılında sıkça zihinleri meşgul eden konu, hayatını hangi mesleğin sahibi olarak geçireceğidir.
  GENÇ VE MESLEK SEÇİMİ
  İnsanlar hayatının ilk 15–20 yılında çocukluk ve gençlik dönemini yaşarlar. Bu dönemin son 3 – 5 yılında sıkça zihinleri meşgul eden konu, hayatını hangi mesleğin sahibi olarak geçireceğidir.

  Bize göre çok az sayıda insan meslekleri yeterince tanıyor. İine çok az sayıda üniversite adayı yeteneklerini tam anlamıyla keşfetmiş durumda. Bir mesleğe karar verirken;

  1. Kendinizi tanımalısınız
  2. Meslekleri tanımalısınız
  3. Üniversiteleri tanımalısınız

  KENDİNİZİ TANIMALISINIZ :
  Öğrenciler daha ortaokulda iken kendi kendileri keşfedebilmeliler. Resim, müzik, güzel sanatlar, hitabet gibi konularda kabiliyeti olan bir öğrenci bu kabiliyetleri kısmen veya tamamen değerlendirebileceği meslekleri öncelikle aklından geçirebilmeli. Kendinizi tanıma konusunda şu iki soruya cevap arayalım.

  a) Meslek ilginizi biliyor musunuz.

  b) Kabiliyetinizi belirleyebildiniz miğ

  Aileniz, rehber öğretmeniniz, çevreniz bu soruların cevabını bulmada sizin en önemli yardımcılarınız olacaktır.

  MESLEK KABİLİYETİNİZ :
  Kendiniz için uygun bulduğunuz meslek hakkında ne kadar kabiliyetlisiniz. Sınav tarihine kadar bu mesleği kazandıracak yeterli puana ulaşabilecek misiniz. Puanınız yeterli diyelim. Kazandığınız bölümde 4 – 5 ıyl okuduğunuzda, o mesleği en iyi öğrenen kişilerden biri olacaksınız belki, ama kapasiteniz kendinizi aşırı zorlamadan bu bölümü bitirmeye elverişli miğ

  Bazen çabaları kazanmaya yetmediği için hayal kırıklığına uğrar, bazen de güç bela okulu kazanır, fakat üniversite ıyllarında büyük zorluklarla karşılaşır. Bu karamsar tabloları önünüze sermekteki asıl amacımız, muhtemel olumsuzlukları belirterek aklınıza getirmediğiniz tehlikelerden sizleri korumaktır. Peki mühendislik branşlarına kabiliyetiniz olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Aynı şekilde Tıp, Hukuk, Siyasal bölümlerine, öğretmenliğe ne kadar kabiliyetlisiniz.;

  Mühendislik fakültelerini aklınızdan geçiriyorsanız; herhalde sınıfınızın en iyi 5 – 6 öğrencisinden birisiniz. Özellikle matematik ve fizikte çok başarılısınız. Üç boyutlu düşünebilme ve hayal gücünüz de çok iyi olsa gerek. Değilse okurken de, mezun olduktan sonra da zorlanabilirsiniz.

  Tıp ve Tıbbi bilimlerle ilgili yatkınlığınıza ölçü olarak ise biyoloji, kimya ve Türkçe derslerindeki başarınızı düşünebilirsiniz. Hukuk ve Siyasal bilimler bölümleri için mantık, muhakeme, Türkçe’yi kullanma gücü, ikna yeteneği gerekir. İdareciliği hedefleyen öğrencilerin zeki, geçimli, lider yapılı, düzgün yazılı ve ifade gücüne sahip kimseler olması uygun olur. Öğretmen adaylarının; idealist, sabırlı, fedakar, ikna gücü iyi kimseler olması gerekir.

  Lise son sınıftaki öğrencilerin Öğrenci Seçme ve Yetiştirme sınavlarına (ÖSİS) girmesi bir bakıma ilerde çalışacağı iş alan(lar)ını ve mesleğini belirtmek anlamına gelmektedir. O halde meslek seçimi öncesindeki bir adayın öğrenmesi gereken bilgi ve tutumlar şu şekilde özetleyebiliriz.

  Mesleki tercihler ilk ve orta öğretim boyunca verilecek kararlara ve yapılacak tercihlere yakından bağlıdır. O halde mesleki tercih, lise son sınıftan çok önce temel öğretim son kademesinde (sekiz yıllık ilk ve orta okulun sonunda) gireceğiniz orta öğretim kurumunun yapısına bağlı olarak değişecektir.
  Lisedeki alanınız ve aldığınız seçmeli dersler de mesleki tercihlerinize yön verecektir. Sosyal bilimler alanında öğrenim gören bir öğrencinin hiç bir kısıtlama olmamasına rağmen Fen ve Matematik puanı ile öğrenci alan yüksek öğretim programlarını istemesi onun başarı şansını düşürecektir.
  Mesleki tercihinizi yapmadan önce kendinizi tanıyınız. Kendinizi tanıyabilmeniz için ise, şu soruları irdeleyiniz.
  Beden ve boı durumum nasılğ Bazı meslekler belirli bir boı ve ağırlıkla sahip kişiler talep ederler.
  Beş duyu organının işlerliği meslek seçiminden önemlidir.
  Kişisel özellikleriniz ile yapacağınız meslekler arasında yakın ilişkiler vardır. Duygusal ve sosyal olgunluğunuz, kendinize güven dereceniz, girişkenlik ve ataklık meslek seçiminde göz önünde bulundurmanız gerekenlerden yanlızca bir kısmıdır.
  İlgilerinizde meslek seçiminde önemlidir. Neleri yapmaktan ve neleri yapmamaktan hoşlanıyorsunuz. Serbest zamanlarınızda nelerle uğraşıyorsunuz.ğ Bunlar size seçeceğiniz meslek konusunda ip uçları verir.
  Okul başarınız, öğrenim hayatınız boyunca başarılı olduğunuz ve başarılı olamadığınız dersler hangileriğ Onlarla seçmeyi düşündüğünüz meslek(ler) arasında ilişki kurabilir miğ
  Güzel sanatların herhangi bir koluna karşı özel yeteneğiniz var mığ Kavrama gücünüz hangi alanda daha baskınğ
  Aileniz sizden beklentileri ve ekonomik gücü nasıldırğ Uzun süreli eğitim isteyen bir mesleğe yönelebilirmisiniz.
  Bu soruları cevapladıktan sonra mesleklerle ilgili araştırmanızı yapınız.

  GENCİN MESLEK SEÇİMİNDE ANNE – BABAYA ÖĞÜTLER
  Lise ıylları özellikle son sınıflar, gencini geleceğine ilişkin yeni kararlar almasını ve bu kararları uygulamaya koımasını gerektiren ıyllardır. Lise öğrencileri ile yapılan araştırmalar lise son sınıf öğrencilerinin en çok "gelecek, meslek ve tahsil" konusunda kaygıya düştüklerini göstermektedir. Bu halde bu ıyllar genç için kritik ıyllardır ve aile yani anne-baba ve gençle ilgili diğer yetişkin bireyler gence yardımcı olmalıdırlar.

  Anne-babanın üniversite sınavına hazırlanan gence karşı izlemesi gereken tutumları şu şekilde özetleyebiliriz.

  Çocuğunuzun kendi istekleri ve yetenekleri doğrultusunda seçim yapmasına izin veriniz. Meslek seçimi konusunda yol gösterilebilir, fikrinizi söyleyebilirsiniz ama son kararı siz değil, çocuğunuz versin.
  Bazı durumlarda anne-baba kendi gerçekleştiremedikleri ideallerini çocuklarının gerçekleştirmesini isterler. “Ben olamadım, o olsun" anlayışı ile genç zorlanır, baskı altında tutulur. Çocuğunuzun istek ve ideallerinin sizinkinden farklı olabileceğini unutmayınız.
  Bazı meslekler özel yetenek gerektirir. Güzel sanatlar alanına giren meslekler gibi. Bazı anne-babalar çocuğun yeteneklerine bakmadan onu zorlar. Çocuğunuzun yeteneklerine ve isteklerine uygun olmayan bir mesleği seçmesi onu mutsuz ve başarısız yapar.
  Çocuğunuzu kendinden daha başarılı olanlarla kıyaslamak onu üzer. Unutmayın insanlar yetenekleri yönünden eşit değildir. Nasıl boıları, kiloları, saç ve göz renkleri aynı değilse başarıları da aynı olmayabilir. Çocuğunuzun durumunu başkaları ile değil, daha önceki kendi durumu ile kıyaslayınız.
  Ailede eşler arasındaki çatışmalar veya ergenlik çağındaki gençle yapılan tartışmalar gencin başarısını azaltacağından bu konuda titz davranınız.
  Ders çalışma konusunda yapılacak aşırı baskılar çocuğunuzun ders çalışma ve başarma isteğini düşüreceğinden bu konuda aşırı baskı yapmayınız. Çalışmasını kolaylaştıracak şekilde davranınız.
  Çocuğunuzun sınava sakin ve endişeden uzak hazırlanmasına çalışınız.
  Lise derslerinin yükünün yanında, üniversite sınavına da hazırlanması çocuğunuzun yükünü arttırmaktadır. Çocuğunuzun rahatlayabilmesi için ders dışı faaliyetlere zaman ayırmasına müsaade ediniz.

  MESLEĞİNİZİ SEÇERKEN AŞAĞIDAKİ SORULARA CEVAP ARAYINIZ
  Mesleğin Niteliği
  O meslekte çalışan kişilerin çalışma süreleri içinde neleri gerçekleştirdikleri ve yaptıkları işin arkasında yapmakla yükümlü olduğu faaliyetler nelerdir.

  Çalışma Ortamı Nasıldırğ
  Mesleğin tehlikeli yanı var mığ İş ortamının sıcaklığı, ışığı, görüntüsü nasıldır.ğ Kapalı veya açık bir havada mı yapılıyorğ

  Mesleğe Hazırlanma
  Gerekli olan eğitim dönemi ne kadarğ Okul sonrası özel bir hazırlık gerekiyor muğ

  Mesleğe Girmek İçin Aranan Özellikler
  Yaş, cinsiyet, boı, kilo ve dış görünüşle ilgili şartlar var mığ

  Mesleğe Giriş – Emekli Olma Koşulları
  Mesleğe nasıl girilirğ Sınavla, atama veya kişisel gayretle miğ Hangi yaşlar arasında yapılabilirğ Sosyal güvenliği var mığ

  Meslekte İlerleme
  Meslekte ilerleme neye bağlıdırğ Çalışmaya mığ Kıdeme miğ Bu meslekten başka geçiş yapılabilir miğ

  Mesleğin Olumlu ve Olumsuz Yönleri
  Mesleği yapanlar için mesleğin en olumsuz ve en cazip tarafı nelerdir. Mesleğin toplumdaki saygınlığı nedir.

  İş Bulma İmkanı
  Seçilecek mesleğe olan talep ne durumdağ Bölgeye veya mevsime göre gereklilik gösteriyor muğ İş bulmak kolay mığ Bu mesleğe duyulan ihtiyacın azalması veya artması sözkonusu muğ Kamu ve özel sektörde iş bulunabileceği gibi serbest çalışma imkanı da verebiliyor muğ

  Mesleğin Getireceği Kazanç
  Bu meslekte çalışanların ortalama kazançları ne kadarğ Kazançlar günlük, haftalık, aylık veya mevsimlik olarak değişiyor muğ Aynı meslekte çalışanlar arasında ülkenin değişik bölgelerinde yaşayanlarda kazanç bakımından fark var mığ

  Kaynak:www.vitrindekikitaplar.com
   


  Eğitim Duyuruları

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Dış Ticaret ve Operasyon Uzmanlığı Sert. Prg
 • Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
 • Satınalma Yönetimi ve Teknikleri
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • İstanbul Kurumsal Gelişim
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • Eğitim Duyuruları
 • UXservices
 • Ba-Works

 •    Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı