Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  3719 görüntülenme
  (4.3.2011)
  KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TAVSİYELE
  Kendi işini kurmak bizde herkesin hayali. Atasözümüz var hani, Baş ol da soğan başı ol. Günümüz versiyonu, torun sözü de şöyle: Bu maaşa çalışacağıma limon satsam daha çok kazanırım. Gelişmiş ülkel
  KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER...

  Kendi işini kurmak bizde herkesin hayali. Atasözümüz var hani, "Baş ol da soğan başı ol". Günümüz versiyonu, torun sözü de şöyle: "Bu maaşa çalışacağıma limon satsam daha çok kazanırım". Gelişmiş ülkelerde durum tersine, büyük çoğunluk sağlam bir işte çalışmak istiyor. Bizdeki "kendi işini yapma" eğiliminin genetik olduğunu hiç sanmıyorum. Ekonomimiz çalkantılı, güçlü şirketler az, maaş refah sağlamıyor, işini kaybedenin sosyal güvencesi yok, orta direk fakirleşti. Bu durumda "Zaten risk alıyorum, bari kendi riskimi alayım" diyor insanlarımız.

  Çoğu da işe girişince görüyor ki, kitapta yazan kurallar, temel işletme teknikleri sökmüyor gerçek yaşamda. Ülkemizin kendine has koşulları, iş dünyamızı kendine has bir yaşam alanı çalkantılı bir ortam haline getirdi. Ben sorunun temelinde beş unsuru görüyorum.

  Sermayesiz çalışma alışkanlığı yerleşmiş, para yerine evrak veya söz kullanılıyor, riskler zincirleme oluyor, kriz veya batak domino taşları gibi herkesi birden deviriyor.

  Küçük işletmeler üzerinde devletin kontrolü yok denecek kadar az, kalitesiz üreten, tüketici haklarını çiğneyen, fatura fiş kesmeyen, elektriği kaçak kullanan, kaçak işçi çalıştıran, vergi ödemeyen öne çıkıyor, düzgün çalışanı da bozuyor.

  Eğitim sistemi insanı işe hazırlamıyor, herkes işi işte öğreniyor, eğitimin bedelini işyeri ödüyor, yetişen eleman kaçıyor.

  Devlet borçlu, para emiyor, iş yapacak girişimciler kısıtlı ve pahalı kaynak bulabiliyor, AB fonlarından medet umuyor.

  AB yolunda ekonomi, hukuk ve ticaret ortamı hızla düzeliyor ama, tam biz rahat edeceğiz derken, dünyanın teknoloji, sermaye ve tecrübe açısından üstün firmaları gelip köşe başlarını tutuyor, küçük işlere de el atıyor.

  Bu Ortamda İş Kuracaklara Beş Şeye Dikkat Diyorum

  Kendine Dikkat Et

  Kendini tanı, tıkanacağın yeri bil. Kaldıramayacağı yükün altına girme. Yatırım hacmini gerçekçi belirle, aşırı borçlanma, kara gün akçesini ayır, işletme sermayesini tüketme. Tanıdığın sektörde bildiğin işi yap. Yapabileceğin işlerle yapamayacağın işleri ayırt et. Kendini tanı, çok kazanmasan bile mutlu olacağın işe gir.

  Çevrene Dikkat Et

  Kendini işine ve hayallerine kaptırma. Rakipler kimler, müşteriler ne bekliyor, aradığını nerede buluyor? Dışarıda yüksek teknolojiyi geliştiren veya ucuz işgücü kullanan ülkeler var mı? Genel ekonomik gidiş nereye? Yeni bir kriz mi var kapıda, yoksa kısa bir bahar havası mı? Kapanan dükkanlar, işlerini devredenler çoğalıyor mu, azalıyor mu?

  İşine Dikkat Et

  İşinin verimliliğini, kârlılığını izle. İşin darboğazlarını, risklerini, işletme yerinin doğruluğunu, teknolojinin yeterliliğini gör. Sektörünü yakından takip et, rakiplerin arkasında, ayaklarının altında kalma.

  Ekibine Dikkat Et

  İşi yürüten kişileri değerlendir. Kendin işin ne kadarını yapabiliyorsun, kimlere muhtaçsın, kimlere bağımlısın? Gidenin yerine yenisi geliyor mu? Yeni gelenler yeterli eğitime sahip mi, işletme içinde makul sürede yeterli eğitim veriyor musunuz? Çalışanlar işlerini şevkle mi yapıyorlar, zorla mı? Emeklerinin karşılığını aldıklarını düşünüyorlar mı? Suyu getirenle testiyi kıran ayırt edebiliyor musun? Performanslarını değerlendirirken ölçülebilir, sayısal kriterler kullanıyor musun?

  Parana Dikkat Et

  İşin getirdiğiyle götürdüğünü iyi izle. Nakit akışını planla, çeklerin dönmesin, paran atıl kalmasın. Borçlarını zamanında öde, anlamsız faizler ve gecikme cezalarıyla yıpranma, kredili tüketme, mal alamaz hale düşme. Satış fiyatına dikkat et, fiyatını kim belirliyor, bil. Yatırımının dönüşünü, kendi emeğini de maliyet gör. İşinin toplam değerini bugünü biri istese kaça satacağını bil, büyüyor musun, küçülüyor musun farkında ol.

  İşteki başarı bunlarda yatıyor. Aman dikkat!

  merhabagazetesi

   


  Eğitim Duyuruları

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
 • Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi
 • Satınalma Yönetimi ve Teknikleri
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Eğitim Duyuruları
 • Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
 • İstanbul Kurumsal Gelişim
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • UXservices

 •    Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı