Anasayfa      Hakkımızda      Yardım      İletişim      Reklam  
  
   Anasayfa
 Ücretsiz Eğitimler
 indirimli Eğitimler
 Seçilmiş Eğitimler
 Son Eklenenler
 Eğitim Fırsatları
Anasayfa     Eğitim Takvimi    Eğitim Duyuruları     Eğitim Kategorileri    Eğitim Firmaları   Eğitim Talepleri     Makaleler    Haberler     Üyelik

ÜYELİK İŞLEMLERİ

E-Posta adresiniz

ÜyelikTipi

Şifre  

Beni hatırla

 • Şifremi unuttum
 • Üye ol
 •  İSTATİSTİKLER
  Toplam Eğitim    1694
  Takvimdeki Eğitim    0
  Eğitim talebi    0
  Aktif firma    580
  Aktif üye    4717


  Los Angeles International University

  Yazdırılabilir versiyon   Geri
  2558 görüntülenme
  (08.12.2011)
  İkili Araç Kazaları Hakkında
  Mesai saati içinde veya dışında; araç kullanıcısının aşırı hız, yanlış manevra, dikkatsizlik, yol ve hava şartları nedeni ile aracının kontrolünü kaybederek, diğer araç veya araçlara çarpması ya da diğer araçların, kendi aracına çarpması sonucu oluşan, iki veya daha çok aracın karıştığı, kaza tipleridir.

  İlgili kazalar;
  1- Otobanlar veya şehir dışı tali yollarda
  2- Şehir içi cadde ve sokaklarda
  3- Site, alışveriş merkezi gibi özel mülkiyetlerde meydana gelebilmektedir.

  Kullanıcı tarafından alınması gereken ilk önlemler:
  * Filo yönetimi danışmanınızı anında bilgilendiriniz.
  * Kanuni gereklilikler tamamlanana kadar aracınızı yerinden kaldırmayınız ve oynatmayınız.
  * Aracın uğradığı hasarın verilen zararın boyutunu, araçtaki eksiklikleri vs. belirleyiniz.
  * Mümkünse olay yerinde aracın plakalarının görülebileceği şekilde farklı açılardan resim çekiniz. (Sigorta ve kiralama firması için önemlidir.)
  * Araçtaki hasarı tespit ediniz, (Araç yürür durumda mı, yağ kaçağı vb.) plaka vs düşen ekipmanları, toplayınız.
  * İkili kazalarda karşı tarafın sürücülerinde, anında sürücü değişikliği yapılmamasına dikkat ediniz. (Alkol ya da karşı tarafın ehliyetin olmaması, alıkonulması nedeni ile)
  * Aracınızda bulunan “Kaza Yeri Tespit Tutanağını” taraflar, kaza kusur durumunda kesin olarak anlaşma sağlayabiliyor ise karşılıklı doldurmalısınız. (Tutanakta; bir taraf kusurlu olduğunu, %100 kabul etmelidir.)
  * Kusur durumunda anlaşma sağlanamıyor ise; araçları yerinden kaldırmadan, trafik ya da kolluk kuvvetlerini çağırmalısınız. Otoban ve şehir içlerinde trafik polislerini, meskun mahalde jandarmayı çağırmalısınız.
  * İlgili Tutanakların “Aslı Gibidir” kaşeli olan orijinalini teslim alınız.
  * Filo Danışmanınızın yönlendirmesine göre aracı servise çekiniz ya da çektiriniz.

  Kullanıcıya Tavsiyeler:
  İlk çarpışma anında, durabildiğiniz en yakın mesafede durmaya ve aracı, kesinlikle yerinden oynatmamaya çalışınız. Anlaşmazlık durumunda, polis mesafeye göre yorumda bulunabilmektedir.

  İlk çarpışma sonrası, karşı tarafın sürücüsünü hemen tespit ediniz. Sürücü değişimi olup, olmadığı tespit edilmelidir.

  Karşı taraf kusurlu olduğunu kabul edip, araçları yerinden kaldırmayı önerebilir. Lütfen; siz öncesinde resim çekerek araçtaki “Kaza Tutanak Formunu” çıkarıp, kendisinden alt bölüme isim ve imzasını alınız ve aracınızı, o şekilde kaldırınız. Asıl anlaşmazlık ve sorunlarla genelde araç kaldırıldıktan sonra karşılaşılmaktadır.

  “Aracıma çarpıldı, ama fazla bir şey yok..! “ Lütfen; Filo Danışmanınızı anında arayıp, bilgilendiriniz ve yönlendirme talep ediniz. Kendi inisiyatifiniz ile rapor tutturmadan karşı tarafı gönderir ve sonrasında, aracın görünmeyen noktalarında hasar ortaya çıkarsa, zor durumda kalabilirsiniz.

  Anlaşma sağlanarak “Kaza Tutanağını” aranızda doldurmaya karar vermişseniz, bir tarafın %100 kusurlu olduğunu kabul etmesi gerektiğini unutmayınız. Kişiler dolduracakları tutanakta, kusuru %50-50 kendileri dağıtamaz. Bu durumda form üzerinde araçların çarpışma ve ilk darbe yerlerini gösteren krokinin çizimi çok önemlidir. Çizimlerinize göre sigorta şirketleri kusur dağılımlarına kendileri karar vereceklerdir. Mümkünse kroki çizme işlemini kendiniz gerçekleştiriniz. Aracın ilk darbe aldığı noktayı çizim üzerinde muhakkak işaretleyiniz. Bu noktada da anlaşmazlık var ise lütfen polis çağırınız.

  Zincirleme kazalarda, her bir aracın kusur oranı, ayrıca belirlenir. Önünüzde kaza yapmış 2 araca gelip çarpmanız durumunda, takip mesafesine uymamak, hız sınırlarını, uyarıları dikkate almamak ve kontrolsüz manevra vs. durumlarından sizin de kusurlu sayılabileceğinizi unutmayınız.

  Zincirleme kazalarda, her bir aracın evraklarını eksiksiz almalısınız. Bu tarz kazalar sonrasında sigorta şirketi, kazaya karışan kullanıcıların tüm evrakları eksiksiz şekilde bildirmeleri ve dosya açtırmaları sonucunda başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. Kusur oranlarının dağıldığı bu kazalarda, sigorta rucü konusu daha bir önem kazanacak, haklı olunan durumda bile haksız duruma düşülebilecektir.

  Saygılarımızla,
  FLEET MANAGER TURKEY (FMT)

     TAVSİYE EĞİTİMLER      EĞİTİM FİRMALARI      FİRMALAR
 • Finansçı Olmayanlar için Finans Yönetimi
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Yöneticilik Becerileri Eğitimi
 • Dış Ticaret ve Operasyon Uzmanlığı Sert. Prg
 • Depo ve Stok Yönetimi Eğitimi
 • Biymed Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
 • UXservices
 • Keytorc Teknoloji Hizmetleri
 • Ba-Works
 • Eğitim Duyuruları

 • İstanbul Kurumsal Gelişim

     Diğer Konular


  egitimduyurulari.com © 2007 Tüm hakları saklıdır Anasayfa | Ücretsiz Eğitimler | Hakkımızda | Yardım | İletişim | Uyarı